Our Lady of Grace Parish Minot, ND
Navigate:
2018 Jan Feb
Mar
Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec 2020
Add Events:
DailyDurationPeriodic
    Administer:  
This Calendar
March 2019
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
24 Feb 25 26 27 28 1 Mar 2
10:30a -11:30a YOUTH MASS
10:30a -11:30a Gr. K-1 sing during Mass (practice @ 10:05a in St. Gianna room)
10:30a -11:30a Preschool, classrooms
10:30a Baptism: C Huighe
1:30p -3:30p Living Stations Practice: Main Church
3:00p -5:00p Book of Matthew Bible Study in Classroom 2/3
7:00p -8:30p High School Youth Group, youth room
9:20a-10:20a CGS/Faith Formation, gr. K-5 (w/ gr. K-1 singing practice at 10:05 in St. Gianna room & gr. 4-5 Prayer Station), classrooms
9:30a -11:30a Book of James Bible Study in Classroom 2/3
5:30p Santo Rosario (Spanish Rosary): Main Church
7:00p -9:00p Charismatic Prayer Group: Main Church
7:00p -9:00p Bible Timeline Bible Study
9:00a -12:00p Hispanic leader group mtg: Rm 2-3
6:00p -8:30p St Vincent de Paul Society Mtg: DR
6:00p 4th Degree Knights of Columbus meets at KC Club.
7:30p -8:30p Wild Goose/Holy Spirit Study Group: St Gianna Rm
4:00p -5:00p CGS/Faith Formation, gr. K-5 (w/ gr. 4 Confessions & Prayer Station, plus practice for Mass in Class), classrooms, DR, main church
5:00p -5:30p Dare to be a Disciple
5:30p -6:30p CGS/Faith Formation, gr. K-5 (w/ gr. 4-5 Confessions and Prayer Station & practice for Mass in Class), classrooms, DR, main church
6:30p -7:15p Yes Lord rehearsal, main church
7:15p -8:15p Middle School Youth Group, DR
7:30p 10:30 am Choir Practice: Main Church
9:45a -12:00a Adoration of the Blessed Sacrament
11:00a Memorial Mass for Regina (Bohl) Guffey
7:00p -8:30p Women's Ultreya Group: Rm 4
7:00p 8:30 Choir Practice: Main Church
7:00p -8:30p RCIA:Rm 2-3
6:00p -8:00p Little Flowers Girls Club: Dining Room
12:00a -8:30a Adoration of the Blessed Sacrament
7:15a -8:45a Men's Group: SS Joachim & Anne (CR 2-3)
9:00a Rosary in Blessed Sacrament Chapel
3:00p -5:00p St Bridget Circle: Kitchen
3 4 5 6 7 8 9
8:30a -12:00p Knights of Columbus 4894
Breakfast and New Parishioner Welcome

10:30a -11:30a Preschool, classrooms
1:30p -4:30p Confirmation class, DR
3:00p -5:00p Book of Matthew Bible Study in Classroom 2/3
7:00p -8:30p High School Youth Group, youth room
9:20a-10:20a CGS/Faith Formation, gr. K-5 (w/ gr. K-1 Prayer Station)
9:30a -11:30a Book of James Bible Study in Classroom 2/3
11:00a Funeral: Edward Ziegler
5:30p Santo Rosario (Spanish Rosary): Main Church
6:30p -7:30p NFP class: DR
7:00p -9:00p Charismatic Prayer Group: Main Church
7:00p -9:00p Bible Timeline Bible Study
9:00a -12:00p Spanish Speakers' Class: DR, St Gianna Rm
7:30p Stewardship Council mtg: Office
7:30p -8:30p Altar Society Meeting
7:30p -8:30p Wild Goose/Holy Spirit Study Group: St Gianna Rm
NO Faith Formation (Ash Wednesday)
Ash Wednesday Masses at 9:00a, 5:00p & 7:00p
Soup and Sandwich meal between evening Masses in the dining room.

9:00a -11:00a Catholic Mothers' Coffee Group: DR
9:45a -12:00a Adoration of the Blessed Sacrament
10:30a Funeral: Rose Marie Spicer
2:00p Funeral: Patricia O'Grady
7:00p 8:30 Choir Practice: Main Church
7:00p -8:30p RCIA:Rm 2-3
7:00p -8:30p Women's Ultreya Group: Rm 4
9:45a Lenten Ethics Discussion
12:00p Finance Council: Rm 1
2:00p -4:00p Bingo Social: DR
5:30p Stations of the Cross: Main Church
5:30p -9:00p CGS Training, Classrooms 2/3 & 5
12:00a -8:30a Adoration of the Blessed Sacrament
7:15a -8:45a Men's Group: Rm 2-3
8:30a -6:30p CGS Training, Classrooms 2/3 & 5
9:00a Rosary in Blessed Sacrament Chapel
5:00p -7:00p Spanish Bible Study:DR
10 11 12 13 14 15 16
9:30a -2:00p CGS Training, Classrooms 2/3 & 5
2:00p -5:00p Baby Shower (Mary Kircher: 833-6352): DR
3:00p -5:00p Book of Matthew Bible Study in Classroom 2/3
NO HS Youth Group (school vacation)
NO Faith Formation (school vacation 3/7 & 3/8)
9:30a -11:30a Book of James Bible Study in Classroom 2/3
5:30p Santo Rosario (Spanish Rosary): Main Church
7:00p -9:00p Charismatic Prayer Group: Main Church
7:00p Knights of Columbus 4894 (DR)
7:00p -9:00p Bible Timeline Bible Study
6:00p -8:00p St Vincent de Paul Mtg: Rm 4
7:30p -8:30p Wild Goose/Holy Spirit Study Group: St Gianna Rm
7:30p Parish Council-Office
7:30p Catholic Daughters Mtg: DR
9:30a -10:00a Lenten doughnuts and coffee, Gathering Space
4:00p -5:00p CGS/Faith Formation, gr. K-5 (w/ gr. 5 Confessions & Prayer Station & practice for Mass in Class), main church
5:00p -5:30p Dare to be a Disciple
5:30p -6:30p CGS/Faith Formation, gr. K-5 (w/ gr. 4-5 Confessions & Prayer Station & practice for Mass in Class), main church
7:00p -8:00p Living Stations of the Cross performance, main church
7:00p -8:30p Gr. 6-8 Faith Formation w/ Living Stations of the Cross performance, main church, classrooms
9:45a -12:00a Adoration of the Blessed Sacrament
11:30a -1:00p Catholic Enrichment Group Meeting: DR
7:00p -8:30p RCIA:Rm 2-3
7:00p -8:30p Women's Ultreya Group: Rm 4
7:00p 8:30 Choir Practice: Main Church
9:45a Lenten Ethics Discussion
5:30p Stations of the Cross: Main Church
6:00p Soup, Sandwich & Presentation after Stations: DR
12:00a -8:30a Adoration of the Blessed Sacrament
7:15a -8:45a Men's Group: SS Joachim & Anne (CR 2-3)
9:00a Rosary in Blessed Sacrament Chapel
5:00p Baptism: A. Simon
17 18 19 20 21 22 23
10:30a -11:30a Preschool (w/ singing practice), classrooms
11:30a Baptism: S. Klabo
3:00p -5:00p Book of Matthew Bible Study in Classroom 2/3
3:00p -5:00p Spanish Mass followed by fellowship: Main Church + DR
7:00p -8:30p High School Youth Group, youth room
9:20a-10:20a CGS/Faith Formation, gr. K-5 (w/ gr. 4-5 Confessions & Prayer Station)
9:30a -11:30a Book of James Bible Study in Classroom 2/3
5:30p Santo Rosario (Spanish Rosary): Main Church
6:30p -8:00p NFP class: DR
7:00p -9:00p Bible Timeline Bible Study
7:00p -9:00p Charismatic Prayer Group: Main Church
7:00p Marriage Building Committee Meeting (Dining Room)
7:30p -8:30p Wild Goose/Holy Spirit Study Group: St Gianna Rm
9:30a -10:00a Lenten doughnuts and coffee, Gathering Space
4:00p -5:00p CGS/Faith Formation, gr. K-5 (w/ Mass in Class, parents invited)
5:00p -5:30p Dare to be a Disciple
5:30p -6:30p CGS/Faith Formation, gr. K-5 (w/ Mass in Class, parents invited)
6:30p -7:15p Yes Lord rehearsal, main church
7:15p -8:15p Middle School Youth Group, DR
7:30p 10:30 am Choir Practice: Main Church
9:00a -11:00a Catholic Mother's Coffee: DR
9:45a -12:00a Adoration of the Blessed Sacrament
1:00p -2:30p Parish Staff Meeting
1:30p -4:00p RSVP Group Mtg (Diana Reiner): DR
7:00p -8:30p Women's Ultreya Group: Rm 4
7:00p 8:30 Choir Practice: Main Church
7:00p -8:30p RCIA:Rm 2-3
9:45a Lenten Ethics Discussion
5:30p Stations of the Cross: Main Church
12:00a -8:30a Adoration of the Blessed Sacrament
7:15a -8:45a Men's Group: SS Joachim & Anne (CR 2-3)
9:00a Rosary in Blessed Sacrament Chapel
5:00p -7:00p Spanish Bible Study:DR
24 25 26 27 28 29 30
10:30a -11:30a YOUTH MASS
10:30a -11:30a Preschool (w/ singing practice), classrooms
1:30p -4:30p Confirmation class, DR
3:00p -5:00p Book of Matthew Bible Study in Classroom 2/3
7:00p -8:30p High School Youth Group, youth room
9:20a-10:20a CGS/Faith Formation, gr. K-5 (w/ Sacramental Prep Confessions & Prayer Station)
9:30a -11:30a Book of James Bible Study in Classroom 2/3
5:30p Santo Rosario (Spanish Rosary): Main Church
7:00p -9:00p Charismatic Prayer Group: Main Church
7:00p -9:00p Bible Timeline Bible Study
7:00p Respect Life Mtg: St Gianna's Rm
6:00p 4th Degree Knights of Columbus meets at KC Club.
6:00p -8:00p St Vincent de Paul Mtg: DR
7:00p -9:00p Book of Galatians Bible Study in Classroom 2/3
7:30p -8:30p Wild Goose/Holy Spirit Study Group: St Gianna Rm
9:30a -10:00a Lenten doughnuts and coffee, Gathering Space
4:00p -5:00p CGS/Faith Formation, gr. K-5 (w/ Sacramental Prep Confessions & Prayer Station), classrooms, DR, main church
5:00p -5:30p Dare to be a Disciple
5:30p -6:30p CGS/Faith Formation, gr. K-5 (w/ Sacramental Prep Confessions & Prayer Station), classrooms, DR, main church
7:00p -8:30p Gr. 6-8 Faith Formation w/ gr. 8B Confessions & gr. 8A & 8B Prayer Station), classrooms, DR, main church
7:30p 10:30 am Choir Practice: Main Church
9:45a -12:00a Adoration of the Blessed Sacrament
7:00p -8:30p RCIA:Rm 2-3
7:00p -8:30p Women's Ultreya Group: Rm 4
7:00p 8:30 Choir Practice: Main Church
9:45a Lenten Ethics Discussion
2:00p Funeral: Justin Walter
5:30p Stations of the Cross: Main Church
6:00p Soup, sandwiches & presentation follow Stations: DR
12:00a -8:30a Adoration of the Blessed Sacrament
7:15a -8:45a Men's Group: SS Joachim & Anne (CR 2-3)
9:00a Rosary in Blessed Sacrament Chapel
11:30a -9:00p Celebration of Marriage Dining Room, Kitchen, and Classrooms Reserved.
5:00p -8:30p Celebration of Marriage Dinner
5:00p Baptism: H. Zietz
31 1 Apr 2 3 4 5 6
10:30a -11:30a Preschool (w/ singing practice), classrooms
3:00p -5:00p Book of Matthew Bible Study in Classroom 2/3
4:00p -6:00p Matt Bosch Eagle Scout Award:Main Church/DR
7:00p -8:30p High School Youth Group, youth room
9:20a-10:20a CGS/Faith Formation (w/ First Eucharist practice #1 & gr. K-1 Prayer Station)
9:30a -11:30a Book of James Bible Study in Classroom 2/3
5:30p Santo Rosario (Spanish Rosary): Main Church
7:00p -9:00p Charismatic Prayer Group: Main Church
7:00p -9:00p Bible Timeline Bible Study
Happy Birthday Fr. Bruce
9:00a -12:00p Spanish Speakers' Class: DR, St Gianna Rm
7:00p -9:00p Book of Galatians Bible Study in Classroom 2/3
7:30p -8:30p Altar Society Meeting
7:30p -8:30p Wild Goose/Holy Spirit Study Group: St Gianna Rm
7:30p Stewardship Council mtg: Office
9:30a -10:00a Lenten doughnuts and coffee, Gathering Space
4:00p -5:00p CGS/Faith Formation, gr. K-5 (w/ First Eucharist practice #1 & gr. 3 Prayer Station), classrooms, DR, main church
5:00p -5:30p Dare to be a Disciple
5:30p -6:30p CGS/Faith Formation, gr. K-5 (w/ First Eucharist practice #1 & gr. 3 Prayer Station), classrooms, DR, main church
6:30p -7:15p Yes Lord rehearsal, main church
7:00p -8:30p Youth Groups & guests "Bright Futures Tour" at Dakota Hope Clinic, transportation provided from church
7:30p 10:30 am Choir Practice: Main Church
9:00a -11:00a Catholic Mothers' Coffee Group: DR
9:45a -12:00a Adoration of the Blessed Sacrament
7:00p -8:30p RCIA:Rm 2-3
7:00p -8:30p Women's Ultreya Group: Rm 4
7:00p 8:30 Choir Practice: Main Church
9:45a Lenten Ethics Discussion
5:00p -7:00p Boy Scouts' Fish Fry: DR
5:30p Stations of the Cross: Main Church
6:00p -8:00p Little Flowers Girls Club: Rm 2-3
12:00a -8:30a Adoration of the Blessed Sacrament
7:15a -8:45a Men's Group: SS Joachim & Anne (CR 2-3)
9:00a Rosary in Blessed Sacrament Chapel
11:00a -3:00p Knights of Columbus 4th Degree Exemplification: Rm 2-3
Display:
Abs Slide Print View
Calendars: Select Filter